Haber

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi Demokrasiyle Taçlandırma İradesi Var

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Aziz milletimizin şüphesi olmasın ki, esaret ve işgal zincirlerini kıran, halkımızı özgürleştiren TBMM’de Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırma iradesi de vardır. Bugün olmazsa yarın olur.” terimini kullandı.

Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir açıklama yayınladı.

Milli egemenliğin ve bağımsızlığın simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de Büyük Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında kurulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Kurtuluş Savaşımızdan süzülen bu eşsiz iradeyle; güzel ülkemiz dünyanın saygın ülkeleri arasında yerini almıştır.” değerlendirmesini yaptı.

Tüm vatandaşların eşit hak ve sorumluluklara sahip olduğunu, kimsenin kimseden üstün olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin temelinin insancıl felsefe olduğunu söyledi:

“Bu ideolojinin merkezi, milletimizden aldığı yetkiyi yansıtan Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Dolayısıyla Meclisimizin temel misyonu, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini korumak, laik, demokratik ve sosyal bir toplum geliştirmektir. hukuk devleti ve ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmasını sağlamak için İşgal ve işgal zincirlerini kıran ve insanlarımızı özgürleştiren TBMM’de Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırma iradesi de bulunmaktadır.

15 Mayıs 2023’te yurdumuzun dört bir yanında bahar çiçekleri açacak, sözüm, Cumhuriyet demokrasi ile taçlandırılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışına katılan 115 milletvekilini ve sonrasında çalışmalara katılan diğer milletvekillerini saygı ve rahmetle anıyorum. Terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu